f·p·p · c·s
http://cs.fpp.pl


[FPP]Back

ProGaming - Sytuacja w Polsce

ProGaming – Co dokładnie oznacza to tajemnicze słowo, co się za tym kryje? Słysząc to słowo myślicie o czołówce polskiego laddera Clan Base. Tak naprawdę w Polsce nie ma na tyle rozwiniętego progamingu żeby o nim często rozmawiać.

Jedziesz na turniej. Nieważne czy jako uczestnik czy gość. Widzisz znane twarze, pokazywane na zdjęciach grupowych z innych turniejów. Przypominasz sobie, w jakim grają klanach. Rozważasz nt. ich gry, umiejętności, zgrania. Idziesz za plecy jednego z nich i obserwujesz jego grę. Myślisz: „Czy on jest ProGamerem?”. Wielu z Was zadaje sobie takowe pytanie. Nie do końca jednak znamy odpowiedź.

Bycie ProGamerem nie znaczny być popularnym. Chodzi tutaj głównie o grę, sprzęt, na jakim się gra, klan, w jakim się jest. Zauważyliście, że progamer nie zagra na dowolnej klawiaturze, myszce, nie założy tanich słuchawek. Na każdej klanówce, lan-party, turnieju gra na tym samym „sprzęcie”. Hmmm, ale skąd ma tyle pieniędzy żeby kupić takie rzeczy? Bywa tak, że gdy wstanie, odsłoni koszulkę zauważycie logo znanej wam firmy produkującej części komputerowe. Coś za coś, czyli sponsoring. Jednak na sponsorigu i profesjonalnym sprzęcie cały progaming się nie kończy. Pro Gracz nie zagra wam na standartowych ustawieniach. Ma On swoje specjalnie dla siebie dostosowany config. Wszędzie go zabiera, wgrywa itp. W jego configu znajdziecie ułatwiające (dozwolone) mu grę, skrypty. Taki gracz nie gra w słabych klanach. Szuka takiego klanu, w którym będzie mógł rozwijać swoje umiejętności. Na pewno dołączy do klanu, gdzie znajdzie również paru ProGamerów. Razem znajda sponsorów. Powstanie w ten sposób profesjonalny klan gdzie jeden od drugiego będzie się uczył nowych sztuczek. Osoby z takiego klanu najczęściej są z jednego miasta, grają z jednej cafe, jeżdżą razem na turnieje. Najczęściej posiadają klanowe koszulki. Takowy klan ma własną stronę oczywiście profesjonalnie wykonaną oraz domenę, którą się szybko zapamiętuje.

ProGaming przyszedł do nas z „zachodu”. Najwięcej ProGamerow znajdziemy w Szwecji, Holandii, USA czy Belgii. W tych krajach ProGraming jest na tyle rozwinięty, że nasz rodzimy nie dorasta do pięt. Miejmy nadzieje, że ta sytuacja za rok czy dwa się zmieni.

Polscy ProGamerzy: Gracze klanu Arcy, SPEC.STER’u, 1410, Fragworks,
Zero i inni.



--------------------------------------
Aktualizacja: 08·12·2002 - 09:02




© 2000-2001 f·p·p productions.
http://fpp.pl, [email protected]

Wyrukowano dnia 2024-04-29, 00:37, z 172.70.130.246 (172.70.130.246)
Strona dostępna online pod adresem: http://cs.fpp.pl/?pl:pages:show:999:::

DRUKUJ | Powrót